...za pięćdziesiąt lat nikogo nie będzie interesować wynik konferencji, które dzisiaj wypełniają nagłówki gazet. Ale jeśli w czerwcowym świetle poranka wychyli się zza krzewów groźnie porykujący lew, to nawet za pięćdziesiąt lat ludziom mocniej zabiją serca. I wszystko jedno, czy będą to bolszewicy, czy demokraci, czy mówią po angielsku, rosyjsku, niemiecku, czy w suahili. I będą stać oniemiali, ściskając sąsiada za rękę, gdy po raz pierwszy w życiu ujrzą stado dwudziestu tysięcy zebr ciągnących przez bezkresną sawannę . Bernhard Grzimek, 1959
poniedziałek, 08 maja 2006
Musze rozczarować tych którzy zajrzeli tutaj by sprawdzić kto napisał tytuł wpisu z bykiem. Niestety tak ma być, ponieważ będzie pare słow o ptaszku który zwie się Bekas kszyk Gallinago gallinago. Postanowiłem napisac o ptaku którego łacińska nazwa gatunku służy mi za login mailowy (dla przypomnienia gallinago(at)gazeta.pl) Bekas kszyk jest średnim wielkości kosa, ptakiem wędrownym.
Zamieszkuje torfowiska, bagna i podmokłe łąki. Prowadzi skryty tryb życia i zwykle przebywa pod osłoną roślinności, również gniazduje w gęstych szuwarach np. w otoczonej wodą kępie turzyc. Jego polska nazwa wywodzi się od odgłosów jakie wydaje, gdyż w okresie godowym odbywa widowiskowe loty tokowe, wznosi się i opada, a odstające skrajne sterówki wydają przy tym beczący dźwięk. Natomiast jeśli chodzi o odgłos dziobem ;)to przypomina ono szybkie "kszyk".
a jak chcesz posłuchac jak robi kszyk to kliknij
Kszyk doskonale się maskuje wsród gęstej przybrzeżnej roślinności. Zapewnia mu to jego brązowo-szaro-czarne ubarwienie o dośc skomplikowanym rysunku, natomiast brzuch i piers jest brunatno prążkowana.

Jego cechą charakterystyczną jest również długi dziób, jako ciekawostkę mogę podać to iż przy końcu jest on miękki i delikatnie się rozgina, taka długość i budowa dzioba bekasa powoduje że jest to doskonałe narzędzie do pobierania pokarmu z mułu. Ptaszek dośc sympatyczny i ładny. Na zakończenie parę fotek niestety nie moich , ale gdzieś miałem kilka zdjęć bekasa jak znajdę nie omieszkam wrzucić.
23:49, dioskorides , Przyroda
Link Komentarze (2) »