...za pięćdziesiąt lat nikogo nie będzie interesować wynik konferencji, które dzisiaj wypełniają nagłówki gazet. Ale jeśli w czerwcowym świetle poranka wychyli się zza krzewów groźnie porykujący lew, to nawet za pięćdziesiąt lat ludziom mocniej zabiją serca. I wszystko jedno, czy będą to bolszewicy, czy demokraci, czy mówią po angielsku, rosyjsku, niemiecku, czy w suahili. I będą stać oniemiali, ściskając sąsiada za rękę, gdy po raz pierwszy w życiu ujrzą stado dwudziestu tysięcy zebr ciągnących przez bezkresną sawannę . Bernhard Grzimek, 1959
sobota, 28 lipca 2007
10 porad jak sprawić, żeby było przyjemnie tobie i środowisku naturalnemu.


Zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić aby pomóc naszej planecie? Jeździsz do pracy rowerem, jesz żywność ekologiczną, ale chcesz zrobić więcej. Wreszcie zwróciliśmy uwagę na ulubioną rozrywkę ludzkości i odkryliśmy pasję która może mieć także pozytywne skutki dla środowiska naturalnego.

UWAGA TEKST PRZEZNACZONY RACZEJ DLA OSÓB PEŁNOLETNICH

Możesz być prawdziwą bombą w łóżku, bez wysadzania planety.

1. Wyłączaj światła. Wszyscy musimy coś robić dla zatrzymania ocieplenia klimatu. Redukcja zużycia energii i jej efektywne wykorzystywanie to ważne elementy zmienienia naszej kultury energetycznej. Jeżeli lubisz patrzeć na swojego partnera, lub lubisz widzieć to, co sam robisz, uprawiaj sex w ciągu dnia.

2. Truskawki i szampan przed? Jeśli chcesz żeby krew w żyłach ci zawrzała dzięki wykorzystaniu produktów spożywczych upewnij się, że nie są one genetycznie modyfikowane. Nie przeprowadzono wystarczająco dużo badań naukowych na genetycznie modyfikowanych organizamach, aby stwierdzić jaki będzie ich wpływ na nasze zdrowie, pozostaw więc najbardziej intymne czynności bez ich wpływu.

3. Ostrygi i inne skorupiaki mogą być afrodyzjakiem, ale nasze oceany są niszczone na bezprecedensową skalę – musimy więc zaprzestać ich eskploatowania dla przyjemności. W zamian możesz, wybierając spośród popularnych i licznie występujących ziół i drinków owocowych guarana i caju, wspierać społeczności prowadzące nierabunkową działalność w lasach deszczowych Amazonki, zyskując coś więcej, niż tylko czyste sumienie.

4. Lubisz sex na łonie natury? Czy aby na pewno twój ogródek to bezpieczne miejsce na robienie tych rzeczy? Zapomnij o wścibskich sąsiadach – stosujesz w swoim ogrodzie i na trawniku pestycydy czy nawozy chemiczne? Czy na pewno chcesz spocząć swoimi gołymi pośladkami na zabójcy chwastów? Przestaw się na naturalne nawozy i środki ochrony roślin i wtedy turlaj się po sianku.

5. Zapomnij o lubrykantach pochodzących z paliw kopalnianych takich jak wazelina! Esso nie traktuje naszej planety z czułością, ale ty możesz!

6. Wyrzuć akcesoria z PVC i winylu ze swoich zabaw erotycznych. W czasie produkcji PVC powstają i uwalniają się jedne z najniebezpieczniejszych substancji toksycznych – dioksyny. Czegoś takiego na pewno nie chcesz włożyć w najbardziej intymne miejsca! Wykorzystanie PVC w zabawkach dla małych dzieci zostało już zakazane w wielu krajach. Zamiast tego stosuj akcesoria z naturalnych substancji jak guma czy skóra.

7. Ratowanie planety może być podniecającym zajęciem. Namydlajcie się razem w wannie czy pod prysznicem i oszczędzając wodę, zaznajcie pasjonujących chwil! Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody, jest to więc luksus którym trzeba się dzielić z przyjacielem.

8. Dobra, nie jestem pewien do czego planujesz ich użyć, ja w każdym bądź razie nigdy ich nie używałem, ehemm, ale jeśli potrzebujesz pagaja do czegoś więcej niż wiosłowania, proszę, na miłość boską, upewnij się że jest zrobiony z nierabunkowo uzyskanego drewna. Szukaj drewna, pagajów, czy innych elementów z drewna certyfikowanego przez Forest Stewardship Council (FSC) – jedyną organizację certyfikującą ekologiczne lasy, rozpoznawalną na całym świecie.

9. Odgrywanie ról może być fajne, jak długo oboje partnerów jest chętnych i czuje się z tym dobrze. Więc jeśli ty i twój partner planujecie przebrać się i odegrać „Georga Busha i Korporacyjną Amerykę na Szczycie Ziemi” albo innego typu gry sado-maso, wpierw uzgodnijcie co jest dopuszczaln,e a co nie. I pamiętajcie że gry – jak i fantazje – nie są prawdziwym życiem.

10. Kochajcie się, a nie wojujcie.

Oryginał tekstu został opublikowany na stronie internetowej Greenpeace International we wrześniu 2002 roku.

www.greenpeace.pl
sobota, 14 lipca 2007
Troszkę czasu mało ostatnio ale niebawem coś wysmaże póki co chciałem przypomnieć wpis z początków bloga. Poświęcony będzie ptakom których nazwy oznaczają także coś innego, Trochę ich jest więc tak w wielkim skrócie, postaram się bardziej obrazkowo niż tekstowo . Polecimy alfabetycznie, więc po kolei: 1. Adiutant bądź tez adiutant ordynansowy- żołnierz pomocniczy np. Ten znany wszystkim
albo Adiutant (Leptoptilus javanicus) z rodziny marabutów , żywi się padliną, zamieszkuje Afrykę i południową Azję.
2. Batalion- jednostka organizacyjna wojska, mniejsza od pułku / brygady.
lub ptak (Philomachus pugnax) zwany też np. Bojownikiem batalionem średni ptak wędrowny z rodziny bekasowatych, W szacie godowej u samca pióra na przodzie szyi tworzą kryzę. Długie, zakręcone pióra na potylicy tworzą rodzaj uszu. Te upierzenie godowe jest niepowtarzalne, nie ma dwóch tak samo ubarwionych batalionów.
3. Bączek dziecięca zabawka w którą sam osobiście wprawiałem w ruch wirowy i gapiłem się z takim zafascynowaniem jakbym był bez mała Kopernikiem który ruszył ziemię, trwało to oczywiście do czasu gdy nie postanowiłem sprawdzić jak to działa.
bądź też (Ixobrychus minutus L.) nieduży ptak brodzący z rodziny czaplowatych. Występuje nad wodami o brzegach porośniętych roślinnością wodną gdzie zakłada gniazdo
4. Podobny do bączka jest też Bąk (Botaurus stellaris) mówi się tak też potocznie na trzmiela lub tez na .. ekhm.. np. wysmyk towarzyski , jakiś bulgotnik kąpielowy tudzież inny podkołdernik jadowity Jeśli chodzi o ptaka jest to ptak należący do rodziny czaplowatych , o doskonale maskującym ubarwieniu , wydaje charakterystyczny dudniący, donośny dźwięk, przypominający raczej ryczenie krowy.
5.Cesarka- potocznie zabieg cesarskiego cięcia z wiadomych względów zdjęcia wklejać nie będę. Cesarką jest też gatunek gęsi (Anser canagicus) gnieździ się na wyspach w cieśninie Beringa i na wybrzeżu Półwyspu Czukockiego na północny zachód od Alaski
6.fregata statek żaglowy trzymasztowy, współcześnie klasa okrętów eskortujących- znaczy panowie rozumieją ??
a ptak to np. Fregata mała (Fregata ariel)żyjąca w pobliżu wybrzeży morskich strefy tropikalnej, charakteryzują się długimi wąskimi skrzydłami i długimi widełkowatymi ogonami. Samce mają też nadymane worki gardzielowe, im większy i bardziej czerwony worek tym większe powodzenie u samic, u nas to by raczej nie przeszło.
Na razie tyle ciąg dalszy homonimów nastąpi.
15:19, dioskorides , Przyroda
Link Komentarze (2) »
czwartek, 05 lipca 2007
Chciałem dziś wrzucić parę słów o pewnym owadzie, całkowicie niegroźnym dla człowieka, bo to roślinożerca. Nie mniej jednak uciążliwe to zwierzątko gdyż lata koło głowy, brzęczy czasem się wplącze co u ludzi którzy nie darzą sympatią stworzeń posiadających więcej niż dwie pary odnóży powoduje niepotrzebne ataki paniki.
Owad o którym mówie to Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale). Mylony często z chrabąszczem majowym Melolontha melolontha ( który też ma bardzo podobnego kuzyna -chrabąszcza kasztanowego Melolontha hippocastani). Czerwczyk nalezy do rodziny żukowatych Scarabaeidae, zaliczanej do rzędu chrząszczy Coleoptera. Jest trochę mniejszy od wspomnianych chrabąszczy, postać dorosła mierzy od 14 do 18 mm z silnie owłosionym przedpleczem i spodem ciała, barwy brązowej, pokrywy podłużnie użebrowane.
Dość licznie rozpowszechniony, preferuje siedliska suche, mało zadrzewione. Pojawia się licznie podczas letniego przesilenia, latając wieczorem. Poważny szkodnik w rolnictwie i leśnictwie, dorosłe osobniki żywią się liśćmi, larwy żerują na korzeniach. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał że podział na szkodniki i pożyteczne, jest podziałem sztucznym i antropocentrycznym,każdy gatunek jest potrzebny przyrodzie, jego brak może zachwiać poważnie ekosystemem.


16:58, dioskorides , Przyroda
Link Komentarze (4) »